Przygoda z drukiem 3D zaczyna się u każdego nabywcy sprzętu drukującego 3D podobnie. Pierwsze kroki większość użytkowników drukarek 3D rozpoczyna od zapoznania z techniką druku 3D i podstawowymi technologiami. W kręgu zainteresowań początkujących są głównie drukarki 3D filamentowe, tzw. FDM. Zasada działania tego typu sprzętu jest intuicyjna i nie wymaga zbyt rozległej wiedzy w temacie druku, każdy z podzespołów roboczych maszyny jest dostępny dla użytkownika, a drobne naprawy mogą przebiegać w zaciszu domowym. Sam druk 3D polega na warstwowym układaniu roztopionego materiału w formie plastikowej żyłki na platformie roboczej.

Po zapoznaniu z podstawowymi zasadami druku 3D i dostępnym sprzętem przychodzi czas na pierwszy wydruk. Nie każdy z nowicjuszy potrafi jednak wykonać model elektroniczny w trójwymiarze samodzielnie. W tym przypadku z pomocą przychodzą nam darmowe bazy z obiektami 3D. Poniżej postaram się przedstawić rekomendowane przez nas strony do darmowego pobierania trójwymiarowych modeli.

Darmowe bazy modeli 3D – co to takiego?

Terminologia bazy danych z modelami 3D brzmi dość skomplikowanie, jednak mam tu na myśli stronę internetową posiadającą wirtualny dysk z plikami przesyłanymi przez użytkowników portalu. Zarejestrowani na stronie twórcy umieszczają swoje projekty 3D dla szerokiego grona odbiorców, którzy to mogą je bezpłatnie pobrać na swój komputer i wykorzystać do celów indywidualnych.

Popularne strony internetowe tego typu zawierają w swojej bazie modele w różnych kategoriach, rozpoczynając od skomplikowanych projektów kończąc na prostych elementach nie wymagających od użytkownika technik dostosowania modelu do druku i jego odpowiedniego ustawienia na platformie roboczej maszyny.

Strony internetowe z darmowymi plikami 3D

W środowisku amatorów druku 3D jak również tych z większym stażem znane są mniej lub bardziej strony internetowe umożliwiające pobieranie plików 3D za darmo. Jednymi z bardziej popularnych stron internetowych o tej tematyce są: Thingiverse.com, GrabCAD.com oraz MyMiniFactory.com

Godną polecenia stroną z modelami 3D jest Thingiverse.com, strona należąca do producenta drukarek MakerBot zawiera w swojej bazie niezliczone ilości gotowych modeli, w tym modele użytkowe, przydatne w życiu codziennym, głównie w formacie STL. Aby uzyskać model dobrej jakości musimy jednak przefiltrować wiele z nich aby spełniły nasze oczekiwania, ale również były odpowiednie do wydruku. Często może się zdarzyć, że pobrany plik nie jest dostosowany do technologii druku 3D.
Główną zaletą witryny jest brak konieczności rejestracji nowego profilu niezbędnego do pobrania pliku. Po wejściu na stronę w górnym pasku widzimy panel z wyszukiwarką, wystarczy jedynie wpisać co nas interesuje i pobrać obiekt 3D bez zbędnego logowania.

Założyciele strony stawiają dość mocno na komunikację między użytkownikami, pobrany model możemy skomentować, podzielić się opinią z projektantem, ale również zasięgnąć informacji od innych jakie parametry druku będą najwłaściwsze do konkretnego obiektu.

MyMiniFactory.com – strona internetowa oferująca pliki 3D wysokiej jakości, tworzone przez profesjonalistów. Każdy z umieszczonych w portalu plików jest wcześniej testowany pod względem jakości. Witryna posiada w swoim zapleczu również modele płatne, które dają gwarancję „drukowalności” i projektów wykonanych na wysokim poziomie.

Darmowe modele 3D możemy pobrać bez rejestracji nowego konta użytkownika.

Witryną skupioną głównie na entuzjastach technologii, inżynierach oraz studentach jest GrabCAD.com. Jest to strona przydatna w poszukiwaniach części skomplikowanych, technicznych.
Znajdziemy tam projekty amatorskie jak i profesjonalne. Modele udostępniane są głównie w formacie .STL, jednak możemy tam też znaleźć rozszerzenia plików typu .OBJ, .SLDPRT.

Pobieranie modeli 3D jest możliwe po dołączeniu do społeczności GrabCAD.

W poszukiwaniu pożądanego projektu 3D

Istnieje wiele podobnych stron internetowych zawierających trójwymiarowe obiekty 3D. Większość z nich jest jednak płatna. Polecone w artykule witryny pozwalają na pobieranie darmowych projektów, są przejrzyste i posiadają rozległe bazy danych. Występuje tu także możliwość wsparcia twórców pobieranych plików. Zarówno początkujący drukarze, jak też Ci bardziej zaawansowani znajdą tu coś dla siebie.

Obecnie znalezienie gotowych obiektów 3D nie stanowi większego problemu, wystarczy nam popularna wyszukiwarka internetowa i określenie konkretnej kategorii poszukiwanego projektu.
Tematyka druku 3D jest coraz bardziej popularna, dzięki czemu darmowe bazy danych plików 3D z każdym dniem są bogatsze o kreatywne pomysły odzwierciedlone w trójwymiarze.