Druk 3D – pomoc osobom z niepełnosprawnościami

Technologia druku 3D zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Początkowo dość skomplikowana technologia stała się przyjazna amatorom i znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach. Obecnie jest pomocna również w medycynie i wszelkich dziedzinach z nią związanych. Jedną z nich jest praca z osobami niepełnosprawnymi, pomoc w zapewnieniu im samodzielności i komfortu życia. Podstawowe przedmioty i urządzenia codziennego użytku są projektowane z myślą o wytrzymałości i prostocie.

Armatura łazienkowa – projekt z myślą o komforcie osób niepełnosprawnych

Jedną z branż zajmujących się dostosowaniem swoich produktów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest hydraulika. Urządzenia sanitarne dostosowywane są na zasadzie podniesienia wytrzymałości, zapewnienia wygody i dostępności użytkownika.

Do znanych nam dobrze urządzeń jak wanna bądź kabina prysznicowa montowany jest dodatkowy osprzęt umożliwiający samodzielną obsługę osobom starszym i mającym trudności z samodzielnym poruszaniem się.
Specjalne poręcze, krzesełka i tym podobne podzespoły muszą spełniać warunki bezpieczeństwa oraz być odporne na nacisk, powierzchnie należycie gładkie i pozbawione krawędzi.

Takie cechy muszą iść w parze z estetyką wykonania.

Funkcjonalność i wytrzymałość a wydruki 3D – urządzenia sanitarne

Główną cechą osprzętu sanitarnego dedykowanego osobom niepełnosprawnym jest wytrzymałość. Elementy muszą być odporne na duży nacisk, a ich powierzchnia bezpieczna, pozbawiona krawędzi. Do ich produkcji stosuje się powszechnie materiał ABS dostępny również jako filament do druku w technologii 3D FDM. Ten fakt sprawia, że drobne elementy jak uchwyty lub inne podzespoły do wanien, kabin prysznicowych bądź toalet mogą być wykonane metodą druku 3D.

Wydruk z materiału ABS jest dość wymagający, sam materiał odpowiednio potraktowany pozwala uzyskać zamierzony efekt w postaci estetycznego i wytrzymałego elementu.
Do druku 3D niezbędna jest drukarka 3D posiadająca podgrzewane pole robocze z starannie wypoziomowanym stołem, w przypadku ABS jest to 95 stopni Celsjusza.

Aby zapobiec zniekształceniu podczas procesu wydruku 3D należy utrzymywać stabilną temperaturę w pomieszczeniu, w którym znajduje się nasza drukarka 3D.

Sama zasada działania procesu FDM polega na warstwowym układaniu uplastycznionego materiału na platformie do druku 3D. Materiał w formie żyłki o stałej średnicy wytłaczany jest z podgrzewanej dyszy, w tym przypadku jej temperatura powinna oscylować w granicach 230-245 stopni Celsujsza.

Dzięki możliwości sterowania stopniem wypełnienia modelu, możemy uzyskać odpowiedni stosunek wytrzymałości wydruku do ilości zużytego materiału.

Uszkodzona wylewka – modelowanie i wydruk w oparciu o dostarczony element

Jednym z klientów naszej firmy był Ośrodek Rehabilitacji, który zwrócił się z prośbą o wydruk wylewki wannowej z materiału ABS. Oryginalny uległ uszkodzeniu podczas użytkowania (pęknięcie gwintu). Wymagania stawiane wydrukowi musiały spełniać normę wodoodporności i wytrzymałości mechanicznej.

Zadaniem było stworzenie cyfrowego modelu 3D na podstawie dostarczonego elementu, a następnie jego wydruk 3D. Do przygotowania modelu 3D niezbędne było pobranie wymiarów z oryginału i ich skrupulatne odwzorowanie. Problem mógł stanowić gwint, jednakże nasza znajomość technologii FDM oraz dostosowanie modelu pod jej parametry pozwoliły uzyskać pożądane rezultaty. Gotowy wydrukowany 3D model spełnił wymagania klienta.

Problematyczny do odwzorowania gwint działa poprawnie.