Czy druk 3D może stać się alternatywą dla odlewanych z brązu makiet dla osób niewidomych?

Naszym zdaniem jak najbardziej. Udowodniliśmy to wykonując makietę bazyliki pod wezwaniem Świętej Trójcy w Krakowie. Założenie projektu było bardzo proste, zamawiający chciał umożliwić osobom niewidomym poznanie szczegółów architektonicznych, tego gotyckiego kościoła, w formie dotykowej makiety wraz ze stosownymi opisami Braille’a.

Makieta miała stanąć wewnątrz bazyliki przez co nie musiała być odporna na warunki atmosferyczne. W pierwszym etapie wykonany został model budynku na podstawie dostarczonych planów, oraz dokumentacji zdjęciowej. Szczegóły zostały tak dostosowane by ukazać charakter budowli w ustalonej skali. Zostało odwzorowane między innymi charakterystyczne łuskowe pokrycie kopuł kaplic, ściany wykonane z dużych bloków, zdobienia nad wejściem głównym, oraz figura Jezusa na krzyżu na frontowej ścianie.

Następnie model został wydrukowany 3D w dużej dokładności, w kilku częściach. Po połączeniu w całość i dodaniu krzyży wieńczących szczyty kaplic, model został oddany w ręce naszego lakiernika, który opracowaną przez siebie metodą nadał mu jednolity wygląd do złudzenia przypominający patynowany odlew z brązu.

Model taki jest znacznie lżejszy, oraz tańszy niż tradycyjny odlew z metalu, pozwala także na odwzorowanie większej ilości drobniejszych szczegółów dzięki wyraźniejszemu zarysowaniu detali.

Całość stanęła w jednej z kaplic bazyliki dostępna dla wszystkich chętnych odwiedzających ten Krakowski zabytek.