W obecnych czasach coraz więcej rzeczy da się załatwić za pośrednictwem internetu. Od codziennych zakupów po umawianie się na wizyty lekarskie. W okresie pandemii koronawirusa jeszcze większy nacisk kładziony jest na komunikację bezkontaktową i korzystanie z dobrodziejstw internetu.
Może to stanowić problem dla osób starszych, dla których korzystanie z komputera to nie tylko konieczność nabycia nowych umiejętności z zupełnie obcej im dziedziny ale także bariera wynikająca z podeszłego wieku a co za tym idzie często słabego wzroku. Informacje wyświetlane na ekranie zawsze można powiększyć jednak problemem staje się wprowadzanie tekstu do komputera przy pomocy klawiatury, które są produkowane w określonym standardzie wielkości, często zbyt małym dla osób słabowidzących.
Z takim problemem zgłosiła się do nas pewna starsza pani. Obsługa komputera nie była jej obca jednak z uwagi na problemy ze wzrokiem nie była w stanie sprawnie korzystać z klawiatury. Poprosiła nas o zaprojektowanie i przygotowanie dedykowanej klawiatury z wypukłymi klawiszami aby mogła wyczuć pod palcami kształt danego znaku.
Proces projektowy rozpoczęliśmy od znalezienia odpowiedniej klawiatury, której klawisze byłyby płaskie co umożliwi naklejenie na każdy z nich wydrukowanej nakładki. Znak powinien być dobrze wyczuwany pod palcem a jednocześnie posiadać zaokrąglone kanty dla większej wygody korzystania. Ograniczała nas wielkość pojedynczego klawisza, umieszczony na nim znak powinien zajmować większość jego powierzchni. W tym przypadku zdecydowaliśmy się na wydruk 3D w technologii DLP, w której światło UV przechodzące przez ekran wysokiej rozdzielczości utwardza warstwowo specjalną żywicę o właściwościach zbliżonych do tworzywa ABS. Efektem jest wydruk 3D o wysokiej dokładności wymiarowej, dużej szczegółowości i dużej gładkości powierzchni co idealnie pasowało to wymagań tego projektu.
W początkowej fazie wykonaliśmy kilka testowych klawiszy ze znakami o różnych wielkościach i grubościach, a następnie wysłaliśmy je do klientki aby sama mogła ocenić, który z nich będzie najwygodniejszy w użyciu. Po akceptacji przystąpiliśmy do głównej części projektowej. Litery i znaki zostały wykonane w najprostszej czcionce by ułatwić ich odczytywanie. Każda nakładka miała nie więcej niż 3 mm wysokości dlatego druk zajmował jedynie kilkanaście minut mimo bardzo cienkiej warstwy druku 3D (0,05 mm). Każdy wydruk 3D został oczyszczony w kąpieli w alkoholu izopropylowym a następnie ostatecznie utwardzony pod mocnymi lampami UV.
Ostatnim krokiem było naklejenie nakładek na odpowiednie klawisze i wysłanie zmodyfikowanej klawiatury do klientki, która teraz bez problemów może korzystać z udogodnień internetu.