Ochroń swój dom. Z pomocą druku 3D

Czy pomyśleliście, że jest możliwe, aby maszyna wydrukowana technologią 3D mogła monitorować między innymi jakość powietrza oraz wykrywać gaz i ogień? Nie? A jednak! System ED-E Home Automation and Monitoring to potrafi! A co najciekawsze, został zaprojektowany przez 15-letniego ucznia szkoły średniej z Minnesoty.

Edison-Esp8266, w skrócie Eddie ,ma czujniki na wykrycie obecności płomienia, niebezpiecznego poziomu gazu (m.in. H2, LPG, CH4, CO, alkohol, propan, dym), określa jakość powietrza (np. wykrywa tlenek węgla); a dodatkowo informuje o temperaturze, wilgotności i poziomie hałasu. „W przypadku zagrożenia niebezpiecznym gazami, ED-E wyda bardzo głośny i jednocześnie irytujący sygnał dźwiękowy. W przypadku nieobecności właściciela, będzie wysyłana wiadomość”, mówi Tyler Spadgenske, twórca maszyny. Dodatkowo dane są przechowywane w chmurze Intel i mogą być używane do analizy.

Tyler udostępnił ten projekt w internecie i zachęca innych, aby go drukowali. Obudowa składa się z trzech części, które mogą być drukowane w domu z każdego materiału (aby zapewnić jakość, zwrócił się do Shapeways o ich czarne, silne i elastyczne tworzywo sztuczne). Chociaż sam proces montażu i instalacji jest dość skomplikowany, Tyler napisał bardzo szczegółowy poradnik, który też można znaleźć w internecie.