Rozwój Forda dzięki drukarce 3D

Ford, dzięki drukarce 3D, wyprodukował już ponad 500 tysięcy części do samochodów. Część, która byłą dokładnie pięćset tysięczną częścią, to pokrywa silnika do najnowszego Forda Mustanga.

Druk 3D jest wykorzystywany w produkcji części prototypowych. Elementy mogą być drukowane w ciągu kilku godzin i za dość niską cenę. Dzięki temu projektanci i inżynierowie mogą eksperymentować z gamą różnych wzorów w krótkim czasie i niemal minimalnym wydatku. W ten sposób zapewnione są doskonałe części – wybrane najlepsze ze wszystkich możliwych wariantów.

Technologia druku 3D została już wykorzystana przy rozwoju nowego Forda GT Supercar. Jego części, w fazie prototypu, były drukowane i udoskonalane dzięki drukowi 3D.

„Technologia drukowania 3D całkowicie zmieniła sposób projektowania i rozwoju nowych pojazdów. Możemy być bardziej twórczy, próbując znaleźć możliwe rozwiązania, a dla klienta oznacza to, że nasze samochody są w stanie lepiej uwzględniać najnowszych trendów w projektowaniu i technologii” – powiedział Sandro Piroddi, promotor Rapid Technology, części europejskiego zespołu Forda.

Jak wygląda proces prototypowania? Po pierwsze, projekt jest wykonany w formie szkicu przez członka zespołu Ford Design. Następnie trwają dwa procesy jednocześnie: modelarze robią makietę pojazdu, by ocenić proporcje i dalszy rozwój projektu; a w tym samym czasie model cyfrowy jest tworzony przy użyciu oprogramowania CAD. To właśnie dla rzeźbiarzy z CAD są bardziej szczegółowe i skomplikowane części. Gdy obydwa modele są wykonane, zespół Rapid Prototype, znajdujący się w Kolonii (Niemcy), ocenia projekt i pracuje przy budowie części prototypowych. Części te są tworzone czasem przy użyciu druku 3D, a czasami za pomocą innych środków. Część może być drukowana z tworzywa sztucznego, metalu, piasku. Po wydrukowaniu, część jest szlifowana i malowana, a następnie przesyłana do pracowni projektowej lub jednostki badawczej.

Druk 3D, oprócz odgrywania roli w rozwoju samochodów Forda, został wykorzystany do czegoś zupełnie innego. Ford otworzył, jako pierwszy producent licencjonowanych modeli 3D, sklep on-line. Zawiera on ponad 1000 dokładnych modeli, które klienci mogą kupić, pobrać a następnie wydrukować w domu.