Biżuteria tworzona z pomocą druku 3D

Potencjał druku 3D widać nawet w dziedzinie biżuterii. Vulcan Jewerly z siedzibą w Hongkongu, zaprezentował właśnie wyjątkowy pierścionek Kinetic Ring – w komplecie z trzema ruchomymi kamieniami.

Vulcan Jewerly powstało w głowie Desmonda Chana kilka lat temu. Pracował w branży animacji 3D, a w 2013 roku, gdy nie mógł znaleźć odpowiedniego prezentu świątecznego dla swojej żony, postanowił wykorzystać swoje umiejętności do stworzenia wisiorka w kształcie gwiazdy i pokrycia go srebrem.

W kwietniu stworzył wisiorek z krzyżem w drzewie, również wykonany drukiem 3D. Postał on pod wpływem dzieł Salvadora Dali – artysty, którym Desmond inspiruje się i jego obecność można odczuć w każdym produkcie Chana.

Kinetic Ring, został zainspirowany toczeniem piki kinetycznej. W pierścionku znajdują się trzy rubiny, które poruszają się w spiralce z każdym ruchem użytkownika. „Bada i odkrywa delikatną równowagę między wolnością a niewolą”, wyjaśnia Desmond.

Druk 3D jest używany do odlewania formy tuż przed ostatecznym stworzeniem pierścionka. Jak wyjaśnia, każdy projekt zaczyna się na kartce przy pomocy ołówków, dlatego, gdy osiąga pożądany efekt, przygotowuje formę. Chociaż Desmond nie ma własnej drukarki 3D, współpracuje z firmami, z których jest zadowolony – „Pomagają niezależnym projektantom rozwijać własną mark. Jesteśmy w stanie przemienić nasze projekty w biżuterię, bez konieczności inwestowania drogiej drukarki” – wyjaśnia.

Forma powstaje z wosku, a włożenie rubinów do pierścionka wymaga trochę więcej wysiłku, chociaż tor pierścienia został zaprojektowany tak, aby to umożliwić – mini tory można regulować za pomocą szczypiec; a po włożeniu rubinów, zamyka się otwarcie.

Desmond myśli już o kolejnym projekcie – chce stworzyć bransoletkę i naszyjnik do kompletu.