NASA ogłasza wyniki konkursu dla projektów 3D

W maju NASA ogłosiła konkurs dla uczniów od przedszkola do 12 klasy na zaprojektowanie własnego pojemnika drukowanego 3D. 8 października zostali ogłoszeni laureaci, a zwycięskie projekty są prezentowane w Internecie.

Konkurs został ogłoszony by zachęcić do twórczych odpowiedzi na pytanie: Jak i gdzie przechowywać wszystko na pokładzie statku kosmicznego? Jest to prawdziwy problem dla astronautów. NASA czekało na projekty pojemników do części zamiennych, żywności, odpadów, zebranych próbek i wielu innych rzeczy.

„Możliwości drukowania elementów technicznych i rzeczy codziennego użytku za pomocą drukarek 3D nie tylko pomoże w dalszych podróżach kosmicznych, ale może sprawić, że taka podróż będzie przyjemniejsza dla astronautów” – powiedział Niki Werkheiser, kierownik projektu – „Trzeba pamiętać, że najprostsze zadania na Ziemi, w przestrzeni kosmiczne może być trudne lub nawet niebezpieczne” – dodał.

Dlaczego druk 3D? NASA wyjaśnia: im dalej astronauci są od Ziemi, tym trudniejsze i bardziej kosztowne jest wysyłanie do nich nowych przedmiotów. Dlatego drukarka 3D na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może odegrać bardzo ważną. Dlatego naukowcy mają nadzieję, że drukarka 3D okaże się nieocenioną pomocą dla przyszłych misji, umożliwiając produkcję w połowie wyprawy.

Uczniowie byli zachęceni do udziału ciekawymi nagrodami, takimi jak: drukowanie 3D kart upominkowych, drukarki 3 dla swoich szkół, tygodniowe stypendium do Kosmicznego Obozu.

Zwycięzcą grupy nastolatków (13-19 lat) był Ryan Beam z Kalifornii, który wymyślił pojemnik wraz z obcinaczem do paznokci – nazwany ClipCatch.

Emily Takara wygrała grupę od 5 do 12 lat. Jej projekt, Flower Tea Cage, wykorzystuje napięcie powierzchniowe w warunkach mikrograwitacji, aby umożliwić zrobienie herbaty.

Inne, ciekawe projekty to na przykład Podajnik Much 7.0 (umożliwia obserwowanie muszek owocówek) lub Tajemniczy Pojemnik na Kubek – nazwa mówi sama za siebie.

Bez wątpienie dzieci i młodzież miała wiele ciekawych, kreatywnych pomysłów. Sam pomysł na konkurs był bardzo ciekawy i pomógł młodym osobom zapoznać się z projektowaniem.