Druk 3D usprawni zabieg rekonstrukcji ucha.

Mimo rozwoju medycyny, niektóre procedury wymagają bardzo dużo ciężkiej pracy, przykładem może być naprawa uszu dzieci i dorosłych, którzy urodzili się z niedorozwojem ucha. Niemal niemożliwe jest, aby było to całkowicie naprawione.

Na szczęście, podczas badań przeprowadzanych przez dwóch naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie, wymyślono sprytne rozwiązanie. Wykorzystuje ono druk 3D do stworzenia doskonałych – pod względem chirurgicznym – modeli ucha, które będą mogły być obiektem odniesienia podczas operacji.

Rozwiązanie jest niezwykle proste: Drukowany w technologii 3D jest tani model chrząstki żebra – wyglądem podobny do prawdziwej ludzkiej chrząstki. Dzięki temu chirurdzy będą mogli ćwiczyć procedurę rekonstrukcji ucha. Model był prezentowany praktykującym chirurgom – wszyscy stwierdzili, że tak wydrukowany model jest zdecydowanie lepszy od modeli, które były do tej pory używane do ćwiczeń.

Kolejną zaletą jest to, że taka metoda umożliwi indywidualnie przygotowanie się do każdej operacji, biorąc pod uwagę anatomię pacjenta. „Zmniejszy to ryzyko powikłań i jest o wiele tańsze” – mówi Angelique Berens, rezydent otolaryngologii na Uniwersytecie w Waszyngtonie.

Następnym krokiem jest rozpowszechnienie takich modeli i metod produkcyjnych na całym chirurgicznym świecie.