Zapisy nutowe

Zespół Polmer Engineering Center (PEC) pomaga doktorantowi Yeaji Kim przy opracowaniu uniwersalnego systemu pomagającego niewidomym lepiej czytać zapisy nutowe.

System, nazwany Tactile Stave Notation,  jest drukowanymi pięcioliniami z nutami o wypukłej powierzchni, umożliwiająca niewidomym studentom śledzić notatki – te same notatki, które mają prowadzący. Yeaji Kim, która jest niewidoma, zainspirowała się do zrealizowania tego projektu, chcąc umożliwić innym studentom muzyki poczuć i lepiej zrozumieć nuty  oraz móc lepiej komunikować się z nauczycielami muzyki.


“Dzięki Tactile Stave Notation niedowidzący muzycy będą mogli uczyć się grać w tym samym miejscu, co inni” – mówi Todd Welbourne, profesor fortepianu i instruktor Kim – “Dodatkowo zajęcia będą mogły być prowadzone przez nauczycieli, którzy nie mają rozległej wiedzy o systemie Briaille’a.”.


Tactile Stave Notation jest jeszcze rozwijane i udoskonalane, a zespół studentów i absolwentów współpracuje z Kim, aby znaleźć najlepszą rozdzielczość nut do odczytu. Trzeba wziąć pod uwagę czynniki takie jak ostrość narożników, czytelność notatek. Trzeba też pamiętać o wykorzystywanej technologii SLS – trzeba zrobić tak, aby na nutach niepozostały resztki proszku. Pomimo tego, SLS jest kluczem do stworzenia Tactile Stave Notation. Wynika to z tego, jaką rozdzielczość można uzyskać – dokładność jest aż do czterotysięcznej cala.

0 Antworten

Hinterlassen Sie einen Kommentar

Wollen Sie an der Diskussion teilnehmen?
Feel free to contribute!

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.